Sme i vČesku
Navštíviť

Mačky si na seba zvykajú

Napísané: 23.04.2024

aktualita

Veľa milovníkov mačiek sníva o tom, že bude mať niekoľko mačiek, ktoré spolu pobehujú a stanú sa najlepšími priateľmi. Aby toto spojenie fungovalo hladko, dali sme pre vás dohromady niekoľko tipov, ako docieliť toho, aby si na seba viac mačiek zvyklo.

Dobré dôvody pre obstaranie druhej mačky


Existuje celý rad dôvodov, prečo si zaobstarať druhú mačku. Napríklad mačke mohol zomrieť dlhoročný priateľ a ona je teraz smutná a osamelá. Alebo sa vaša profesijná situácia zmenila a mačka je teraz častejšie doma sama. Možno sa nudí, pretože bola odjakživa zvyknutá mať okolo seba množstvo iných zvierat, ako je tomu vo zvieracom útulku. Mačky sú veľmi spoločenské zvieratá a obvykle si užívajú, keď majú po svojom boku druhú mačku. Sú to samotárske tvory iba pri love, ale v iných situáciách sú radi, že majú spoločníka svojho druhu, aby sa mohli rozprávať, hrať sa, navzájom sa prenasledovať alebo sa maznať. Ale nie každá mačka je na to rovnako vhodná: mačka seniorka, ktorá je veľmi pohodlná a žije si už mnoho rokov svoj rutinný život, by mohla byť mladým hravým kocúrom úplne premožená a cítila sa veľmi vystresovaná. V tomto prípade by bolo lepšie zvoliť už dospelé zviera.

Ktoré mačky sa k sebe hodia?


Rovnako ako u nás ľudí, aj u mačacích párov sa musíte starostlivo pozerať na to, ako sa k sebe hodí, aby ste dosiahli harmonické spolužitie, ktoré zviera ani majiteľa zbytočne nestresuje. Nielen, že sa veľké vekové rozdiely môžu stať problémom, ale keď chcete, aby si na seba zvykli dve mačky, rozhodujúce môže byť aj pohlavie. Preto sme pre vás zhrnuli tieto najdôležitejšie body:

Dva kocúri


Chovať dva nekastrované kocúry v jednom byte by bolo problematické. Mohlo by to viesť k neustálym bojom a stresu.

Dve mačiatka


Najväčšie šance máte, ak začnete s dvoma mladými mačiatkami. Sú tak vyťažené hraním, že na skutočné hádky nezostáva čas. Spoločne môžu dobyť svoje nové kráľovstvo a sú zvyknuté sa oň deliť hneď od začiatku.

Charakter


Pokiaľ si k súčasnej mačke plánujete zaobstarať ešte druhú mačku, potom venujte zvláštnu pozornosť charakteru oboch zvierat. V tomto prípade sa protiklady nepriťahujú. Všeobecne je ľahšie úspešne primäť dve zvieratá s podobnými povahami, aby si na seba zvykli. Posúďte svoju vlastnú mačku a opýtajte sa chovateľa alebo útulku, či zviera, o ktorom uvažujete, má podobné vlastnosti.

Čo musíte zvážiť, než si privediete domov druhú mačku


Nerozhodujte sa spontánne pri obstarávaní druhej mačky. Mali by ste najskôr premyslieť, či sú splnené základné predpoklady pre dobré spolužitie. Pre druhú mačku potrebujete nové kompletné vybavenie! V žiadnom prípade by nemala zdieľať pelech so súčasnou mačkou. To isté platí pre misky na krmivo a na vodu. Novo prichádzajúci potrebuje aj vlastné miesto na spanie. Uvažujete už dlho o kúpe nového škrabadla? Teraz by na to bol vhodný čas, pretože to staré je doslova zahalené vôňami a dáva jasne najavo, komu patrí. Na druhú stranu je možné nové preskúmavať spoločne.

Samostatná miestnosť pre nový prírastok


Až príde veľký deň, malo by byť už všetko pripravené: To zahŕňa predovšetkým samostatnú miestnosť pre nováčika. Zvážte, čo si vaša súčasná mačka pomyslí, keď do jej priestoru náhle zavediete votrelca. Možno bola roky zvyknutá mať svoje územie pre seba. Ak je to z jednej sekundy na druhú inak, môže okamžite prepuknúť násilná hádka. Ničí sa tým možnosť pokojného poznávania a zvykania si na seba. Je možné, že nováčik prehrá a úplne vystrašený sa schová v rohu. Vybavte preto svoju druhú mačku pokiaľ možno vlastnou miestnosťou, v ktorej nájde bezpečie. Dvere by mali zostať zatvorené, aby sa predišlo prípadným nehodám. V prvej fáze ide len o to, aby nová mačka dorazila nerušene a mohla sa trochu zabývať.

Prvé dni v novom domove - takto sa im to darí


Je výhodou, ak máte v prvých dňoch veľa času na starostlivosť o zlúčenie. Aj keď si vaša mačka hneď nevšimne, že prišla nová mačka, veľmi skoro si to všimne. Mačky majú bystrý nos, a preto určite čoskoro vyhľadá dvere, za ktorými sa skrýva nováčik. Sme si istí, že ho tiež začuje, ale zatiaľ sa zdržte ich zbližovania, aj keď všetko vyzerá pokojne. Doprajte obom predovšetkým dobrý pocit: starajte sa o mačky rovnako, hrajte sa s nimi a zaistite im pozitívne zážitky v spojení s tou druhou. Môžete napríklad umiestniť misky na jedlo blízko dverí. To mačkám dokazuje, že aj napriek vôni druhej mačky v ich nose si môžu nerušene vychutnávať jedlo.

Výmena územia


Pokiaľ sa obe mačky zdajú uvoľnené, môžete im vymeniť územie. To im dáva možnosť vzájomne intenzívne nasávať vôňu. Nová mačka navyše nerušene spoznáva svoj nový priestor. Pri spätnej výmene môžete vymeniť predmet, ktorý má na sebe vôňu druhej mačky. Nepriamo sa tak vzájomne viac a viac zoznamujú.

Teraz už to začína byť vážne – nechať mačky pohromade


U niektorých mačiek môže stretnutie prebehnúť už za deň alebo dva, zatiaľ čo pre iné môže byť vhodnejší týždeň alebo dva. Buďte trpezliví a nič neunáhlite. Teraz dochádza k prvému vizuálnemu kontaktu. Možno máte doma dvernú bezpečnostnú závoru ako tá, ktorá sa používa pre malé deti. V opačnom prípade môžete dvere zatiaľ málinko pootvoriť. Pre istotu použite dverovú zarážku, aby ste zabránili otvoreniu dverí. Ideálne je, keď vám v tejto situácii – alebo najneskôr pri ďalšej – pomôže druhá osoba. Potom sa každý môže postarať o jednu z dvoch mačiek a povzbudiť ju. Možno je to všetko krásne od prvej sekundy a vy už nemusíte obe mačky oddeľovať. Ale je rovnako možné, že na seba syčia. To nie je abnormálne. Aj ľahké plesknutie labkou je možné stále akceptovať. Majte trochu trpezlivosti a buďte pozitívni, nech sa deje, čo sa deje!

Zvykanie mačky na mačiatko


Pokiaľ chcete k svojej dospelej mačke pridať mačiatko, mali by ste postupovať opatrne. Rýchlo sa môže stať, že žiarlivosť vznikne napríklad preto, že sa mačiatku dostáva veľkej pozornosti. Alebo tiež preto, že malé mačiatko neustále poskakuje a staršie zviera sa tým cíti rušené. A aj keď je to ešte mačiatko, stará mačka stále cíti ohrozenie svojho územia a reaguje agresívne na nového prichádzajúceho. Preto je aj v tejto situácii zatiaľ najbezpečnejšou metódou oddelená miestnosť. Prípadne – alebo v ďalšom kroku – môžete mačiatko nechať v prepravnom boxe, zatiaľ čo sa spolu zoznamujú. Je tu dobre chránené a obaja sa môžu v pokoji oňuchať. Z ich správania zistíte, kedy je vhodný čas nechať ich pohromade.

Problémy so zvykaním si na seba? Môže byť, ale nezúfajte!


Pokiaľ dôjde k bitke alebo sa jedna z dvoch mačiek viditeľne zľakne a začne sa báť, mali by ste rýchlo zasiahnuť a experiment pre daný deň ukončiť. Je zrejmé, že obaja potrebujú viac času. Urobte krok späť a ponechajte ich zatiaľ pri obmedzenom kontakte. Nasledujúci deň by ste mali experiment zopakovať. Vybavte sa maškrtami a skúste mačky trochu rozptýliť napríklad hrou, aby hneď nedošlo k priamej konfrontácii. Pokiaľ hádky pretrvávajú aj po dlhej dobe, môžete skúsiť kontaktovať terapeuta správania zvierat alebo alternatívneho praktika. Pokiaľ je však spoločné spolužitie pre obe mačky trvalou stresovou situáciou, potom jediné, čo nakoniec pomôže, je odlúčenie od novej mačky. Samozrejme sa tomu chcete vyhnúť, ale z dlhodobého hľadiska je to určite správne rozhodnutie a dúfajme, že nájde iný, šťastnejší domov.